Silenē izskanēja krāšņi jubilejas svētki “Silenes ciems 260”

27.septembris Silenes ciemā pagāja svētku noskaņā. Tika svinēti Skrudalienas pagasta svētki, kas šogad bija veltīti Silenes ciema 260 gadu jubilejai. Svinības sākās jau no paša rīta, kad iedzīvotāji varēja apmeklēt lauksaimnieku un amatnieku gada tirdziņu. —–Tirdziņa laikā darbojās meistarklases. Katrs, kurš vēlējās, varēja izmēģināt savas prasmes gleznojot uz izkaltētām kļavu lapām (Oksana Andrule). Gan bērniem, gan pieaugušiem bija iespēja izgatavot arī savu “Laimes koku” no neparastām krāsām un dažādām podziņām (Tatjana Tančina). Kaut arī laiks šajā dienā bija silts, mūsu pagasta aktīvisti – biedrība “Sieviešu klubs “Silenīte” visus ciemiņus cienāja ar karstu un garšīgu zāļu tēju, ko varēja baudīt jaukā telts namiņā ar nosaukumu “Ciemos pie zāļu tējām”. Apmeklētājiem bija iespēja izvēlēties gan ingvera – laima, gan kumelīšu, gan lofanta, gan arī piparmētru tēju. Tējai klāt tika pasniegta arī pašu gatavota ābolkūka. Savukārt biedrība “Dzidrā straume” viesus aicināja piedalīties tepiķu pīšanas meistarklasē, kā rezultātā radās oriģināli un neparasti izstrādājumi no nolietotiem un jau nevajadzīgiem auduma gabaliņiem.
Un kas tad būtu gadatirdziņš bez tirgotājiem. Šoreiz bija ieradušies tirgotāji pat no Sventes un Vaboles. No Sventes tika atvesti rudens augļi un stādi, savukārt ciemiņi no Vaboles tirgoja ne tikai stādus, bet arī dažādus izstrādājumus no koka. Savu produkciju piedāvāja arī vietējie ražotāji. Pie Ligijas Visockas un Jelizavetas Lapkovskas varēja iegādāties dažādus mājas sierus, savukārt Fjodors Mihailovs un Pāvels Lapkovskis pārdeva savā saimniecībā saražotu medu un medus izstrādājumus. Varēja iegādāties arī sakņu dārza labumus – burkānus, kartupeļus, ķiplokus, sīpolus, ko no savas saimniecības atveda Ludmila Gasparoviča. Tiem, kas svinību laikā izjuta izsalkumu, bija iespēja iegādāties arī karsto ēdienu, ko gatavoja uzņēmums IU “Marianna”.
Pirmo reizi Skrudalienas pagastā tika aizvadīta arī spēle – kvest (fotoorientēšanās), kas guva lielu atsaucību iedzīvotāju vidū. Spēlē ar lielu azartu piedalījās gan bērni, gan jaunieši, gan arī pieaugušie, meklējot ne tikai Silenes ciema kartē un fotogrāfijās, bet arī dabā vajadzīgos objektus un pildot dažādus uzdevumus.
Svētku ciemiņi labprāt iesaistījās arī Skrudalienas pagasta pārvaldes sporta organizatora Ināras Lapkovskas rīkotajās sporta aktivitātēs, kas norisinājās Silenes ciema laukumā. Katrs varēja izmēģināt savus spēkus maisa mešanā, lecot ar lecamauklu, šautriņu mešanā, slēpošanā pa zāli, metot bumbiņas mērķi, vai uz ātrumu saliekot grozos bumbiņas pa atsevišķām krāsām.
Ap pulkstens 11.00 visus gadatirgus apmeklētājus pulcēja Silenes robežapsardzības nodaļas robežsargi, parādot interesantu paraugdemonstrējumu ar dienesta suņiem. Pēc suņu priekšnesumiem Skrudalienas pagasta pārvaldes darbinieki aicināja visus pie zivju zupas galda, kur cienāja ar pašu gatavotu zupu.
Svētku laikā iedzīvotāji ar lielu prieku un vēl nesenām atmiņām par pavadīto vasaru vizinājās ar katamarānu pa Silenes ciema dīķi “Dzirnavu dīķis”.
Otrā svētku daļa aizritēja garīgā noskaņā Silenes Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca, kur svētdienas Dievkalpojuma laikā priesteris Vjačeslavs Rosļaks nosvētīja Skrudalienas pagasta karogu.
Savukārt svētku svinīgais pasākums sākās pulkstens 16.00 Silenes kultūras nama lielajā zālē. Pasākums tika atklāts ar svinīgu karoga ienešanu. Pēc karoga ienešanas, pašmāju vokālā ansambļa “Līgaviņas” dziesmas pavadījumā tika demonstrēta virkne fotogrāfiju ar dažādiem Silenes ciema skatiem. Koncerta vadītāji Inese Gasparoviča un Valērijs Hrapāns īsumā iepazīstināja klātesošos ar Silenes ciema vēsturi. Tika demonstrēta arī videofilma,kur vecākie ciema iedzīvotāji dalījās savās atmiņās par to, kādu viņi atceras ciemu vēl savos bērnības un jaunības gados.
Skrudalienas pagasta pārvaldes vadītāja Betija Ivanova sveica vecākos ciema iedzīvotājus – Viktoriju Sivačovu, Juzefu Pesecku, Irinu Vlasovu, Grigoriju Sokolovu, pasniedzot tiem piemiņas medaļas un simboliskas dāvanas. Piemiņas medaļas tika pasniegtas arī pagasta aktīvākajiem iedzīvotājiem – Jevģēnijai Osipovai, Vandai Krukovskai, Oksanai Rumjancevai un Tatjanai Druss par aktīvu dalību pagasta svētku organizēšanā. Apsveikumus saņēma arī šī gada jaunlaulāto pāris Antons un Marina Bojarunec, kuru kāzu svinības sakrita ar Silenes ciema jubilejas gadu. Tika godināta arī Marina un Vasīlijs Trafimovi, kuru bērniņš ienāca šajā pasaulē tieši ciema jubilejas gadā. Kā jau tas ir ierasts ik gadu, arī šoreiz tika godināti tie iedzīvotāji, kas ar saviem darbiem veic lielu ieguldījumu mūsu pagasta dzīvē. Pateicību un piemiņas šķīvi “LEPNUMS 2015” saņēma vairāki pagasta iedzīvotāji – Ļevs Medvedjevs par ieguldījumu veselīgā dzīves veida popularizēšanā nominācijā “Personīgais piemērs”, Aleksejs Konošonoks par sasniegumiem biškopībā nominācijā “Lauksaimniecība”, Jeļena Hrapāne par ieguldījumu jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanā nominācijā “Darbs ar jaunatni”, Viktors Servuts par ieguldījumu Skrudalienas pagasta sporta dzīvē nominācijā “Sports”, Inese Kovaļova nominācijā “Kultūra” – Skrudalienas pagasta zelta balss, Betija Ivanova par ieguldījumu Skrudalienas pagasta atpazīstamībā nominācijā “Pārvalde”.
Uz Silenes ciema jubilejas svinībām ieradās arī vairāki godājami viesi. Vakara gaitā mūs sveica Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika, Salienas pagasta pārvaldes pārstāvis Jāzeps Valters, Demenes pagasta pārvaldes vadītāja Valentīna Gadzāne. Apsveikumi mijās ar dažādu tautu deju un vokālo ansambļu priekšnesumiem. Muzikālos sveicienus mums veltīja Špoģu Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansamblis “Dzirksteļeite”, Vijas Petrovas vadībā, ebreju kopienas koris “Mazltov” Grigorija Kagana vadībā, ebreju deju kolektīvs “HALOM” Dmitrija Marderera vadībā, baltkrievu kultūras centra “УЗДЫМ” deju kolektīvs “Лянок”, kā arī mūsu ikgadējie viesi Daugavpils novada kultūras centra tautas deju ansamblis “Līksme” Aijas Daugeles vadībā. Protam neiztika arī bez pašmāju vokāla ansambļa “Līgaviņas” priekšnesumiem, kas ne tikai dziedāja, bet arī parādīja nelielu teatrālu iestudējumu, kā arī jauno talantu – deju ansambļa “Tornado” uzstāšanās. Visiem dalībniekiem bija pasniegta neparasta pateicība, senas grāmatas izskatā.
Pasākuma izskaņā zālē tika ienesta mūsu sponsora SIA “Firma ANTARIS” pasniegtā jubilejas torte, ar ko tika cienāts ikkatrs vakara viesis.
Vakars noslēdzās ar skaistu un neparastu balonu salūtu, ko mums nodrošināja uzņēmums SIA “Augstkalnu Druvas”. Katrs vakara dalībnieks tika aicināts paņemt pa vienam balonam un pulcēties ciema laukumā, lai iemūžināt visu svētku krāšņumu kopīgā fotogrāfijā. Fotosesijai sekoja komanda “Viens!Divi!Trīs” un baloni tika palaisti debesīs, cerot, ka nesenā pagātnē Silenes ciemā pārdzīvotie grūtie laiki paliks vēsturē, un te vienmēr valdīs miers un saticība.
Pēc svētku pasākuma visi koncerta dalībnieki cienājās pie mielasta galda, ko sarūpēja IU “Marianna”.
Pateicamies visiem, kas ieradās uz mūsu svinībām, kā arī tiem, kas palīdzēja to organizācijā un rīkošanā. Paldies par apsveikumiem un labiem novēlējumiem.

FOTOGALEREJA