Ekskursija uz Daugavpils skrošu rūpnīcu

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 22. novembrī Silenes pamatskolas no piektās līdz devītās klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Daugavpils skrošu rūpnīcu. Ienākot rūpnīcas teritorijā, skolēni vispirms tika iepazīstināti ar iekšējās kārtības noteikumiem, un tikai pēc tam ekskursantu grupa devās uz ekspozīciju  telpu jeb muzeju. Gids pastāstīja, ka rūpnīca celta 1886. gadā Daugavpils centrālās daļas augstākajā un sausākajā vietā, lai varētu izvietot ražošanas telpas dažādos līmeņos. Rūpnīca ir tikusi vairākkārt pārbūvēta un paplašināta. 1911. gadā tika uzbūvēts pašreizējais rūpnīcas tornis. Daugavpils var lepoties, ka tas ir vienīgais joprojām strādājošais  tornis Eiropā.

Turpmāk sekoja  vēsturisko telpu un iekārtu apskate. Tika stāstīts, ka no torņa virsotnes agrākos laikos, kā arī pa retam mūsdienās, lej svina putas. Tās brīvajā kritienā sastingst un pārvēršas ideāli apaļās lodītēs – skrotīs. Kritiens no 28 metru augstuma ir par mazu, tamdēļ torņa iekšpusē ir 20 metru dziļš padziļinājums jeb aka, kur ūdenī lodītes atdziest. Lodītes no akas izceļ ar pacēlāju, kas izsijā gatavās skrotis un nogādā uz šķirošanu pēc kalibriem.

Tika demonstrēta filma par svina kausēšanu, liešanas procesu un patronu ražošanu. Rūpnīca joprojām darbojas, tiek ražota sporta un medību munīcija. Ekskursijas nobeigums bija vislabākais – produkcijas izmēģināšana rūpnīcas šautuvē. Ekskursija bija iespaidīga: gan stāsts, gan vēsture, gan ražošanas iekārtas, tornis un šaušana.

Matemātikas skolotāja Lūcija Livmane-Trubiņa