“ Mūsu diena PAR”

1990.gada 4.maijā demokrātiskās vēlēšanās ievēlētā LPSR Augstākā padome, paužot tautas gribu, pieņem deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Tādējādi tiek atjaunota Latvijas Republika, daļēji spēkā stājas 1922.gada Satversme un sākas pārejas periods līdz pilnīgai valsts neatkarības atjaunošanai.

  1. maijā skolas aktu zālē sapulcējās skolotāji un skolēni no 1. līdz 9. klasei, lai kopīgi atcerēties 1990. gada notikumus. Lai būtu iespēja pastāstīt sākumskolas bērniem par šo svētku nozīmi un svarīgumu. Lai, sēžot pie balti klāta galda, bērni zinātu, ka balts galdauts ir  pašapziņas un lepnuma simbols un vienojošais elements. Uz šo tradīciju mūs kādreiz uzaicināja Kultūras ministrijas birojs, svinēt Baltā galdauta svētkus, akcentējot kopā būšanu pie spodra, skaisti klāta galda, kas simbolizē savstarpēju uzmanību, rūpes, tīrību un saskaņu un dalīšanos pašu gādātā cienastā.

Mēs kopīgi noskatījāmies fragmentu par 1990.gada “PAR” dienu. Ar lepnumu skolēniem citēju vārdus no svētku manifesta: “4. maijs mums ir devis otru elpu. Atvēris ne tikai robežas, bet arī acis, sirdis un prātus. Tā ir tā mūsu brīvība. Tā ir tā brīvība, kas jāsvin. Tāpēc mēs sakām PAR tām grāmatām, kas drīkst būt mūsu grāmatplauktos. PAR mūsu ceļojumu fotogrāfijām. PAR mūsu draugiem no visas pasaules. PAR brīvo informāciju, kas mums ir pieejama. PAR tam, ka varam arī nesvinēt vai svinēt pilnīgi citus svētkus. Ir jāsvin tas, ka mēs drīkstam domāt. 4. maijs ir mūsu PAR diena.”

Pēc pasākuma 7. – 9. klašu skolnieki devas uz apmācības spēli “Latvijas Republikas iekārta”, kur spēļu formā, balstoties uz Satversmes tekstu, veidoja velēšanas kārtību. Tādā formā skolēniem ir vieglāk iegaumēt mācīto, un atcerēties jau zināmo. Laiks pagāja jauki, informatīvi un lietderīgi katram skolēnam, kurš piedalījās šajā pasākumā.

Šodien mums ir brīvība domāt un runāt, brīvība uzdrīkstēties un darīt. Brīvība izvēlēties. Palīdzēt citiem grūtībās. Radīt dziesmu, kas iedvesmo. Redzēt sāpīgo, neērto un grūto un nepalikt vienaldzīgiem. Ar lepnumu un degsmi darīt savu darbu.

Vēstures skolotajā Aļona Rižakova